Voor jezelf beginnen? Houd rekening met deze risico’s!

01-05-2024 | Redactie
Werken in loondienst heeft zo zijn voordelen. Je hebt de zekerheid van een vast inkomen en je hoeft je geen zorgen te maken over allerlei administratieve zaken, die jouw werkgever voor je regelt. Maar daar staat wel tegenover dat je beperkt bent in je vrijheden. Je zult je immers moeten confirmeren aan de werktijden die jouw werkgever hanteert en ook in financieel opzicht ben je beperkt, want je salaris kent doorgaans een plafondwaarde. In sommige beroepen zijn daarom steeds meer mensen ertoe overgegaan om als zelfstandig ondernemer verder te gaan. Met name in de specialistische zakelijke dienstverlening, zorg, bouw, handel, cultuur, sport en recreatie zijn veel zzp’ers actief.
Verantwoordelijkheden
Als je zelfstandig ondernemer bent, draag je zelf de verantwoordelijkheid voor alles wat je doet. Je kunt niet meer terugvallen op jouw werkgever, je staat er helemaal alleen voor. Als je een fout maakt met grote gevolgen, ben jij degene die hiervoor aansprakelijk zal worden gesteld. Met name wanneer het gaat om juridische of administratieve zaken, kan dat behoorlijk in de papieren lopen. Stel je voor dat een bedrijf door een onjuist advies van jou een fortuin verliest? Wanneer aannemelijk kan worden gemaakt dat jij onjuist gehandeld hebt, zul jij het geleden verlies moeten compenseren. Maar dat is voor een kleine zelfstandige meestal niet te doen. Je kunt je verzekeren voor dergelijke situaties door een bav verzekering af te sluiten. De letters bav staan in dit geval voor beroepsaansprakelijkheidsverzekering. Voor zzp’ers zijn aparte polissen beschikbaar.
Legio voorbeelden
Er zijn tal van situaties denkbaar waarin klanten van ondernemers financieel gedupeerd worden door onjuiste adviezen. Een makelaar, die een woning niet correct taxeert, waardoor deze minder opbrengt dan het pand feitelijk waard is. Een belastingadviseur, die een onjuist advies geeft, waardoor de klant een subsidie misloopt. Een accountant, die een fout maakt in de jaarrekening, waardoor de klant achteraf een forse boete moet betalen. Zo kunnen we nog wel even doorgaan. Het zijn situaties waarin je als ondernemer liever niet verzeild wilt raken. Maar al doe je nog zo goed je best en ben je een expert in je werk, er kan altijd iets misgaan. Je ziet iets over het hoofd of je krijgt informatie zelf ook onjuist aangeleverd. Het is dan verstandig om vooraf goed te regelen dat dergelijke financiële schade goed geregeld is. Een grote schadeclaim kun je als kleine zelfstandige niet trekken.





